h

 
پارسیان و من
نوشته شده توسط : محسن ابوحمزه - ساعت ٦:٢۱ ‎ق.ظ روز شنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸۸
 

هی! سلام! خوبین؟ حال و احوال باحاله؟!؟! بابا بی خیال… خب یه ماه همش نبودم!! (یه جوری حرف میزنم انگار پاشنه ی وبم رو کندین انقدر نظر دادین! قهر) بابا امتحان داشتم…وقت نداشتم…کار داشتم…حالا بی خیال. باید یه فکری هم واسه این تاریخ وبم بکنم…که این یکی دو ماه وقفه معلوم نشه!

همچنان در کف این header  وب هستیم!(خب چه ربطی داره؟؟!)

تو این یه ماه همچین بی کار هم نبودم. کتاب میخوندم! یه کوه کتاب از نمایشگاه خریدم. از جمله... کتاب پارسیان و من، از آرمان آرین. حال کردین نه؟نیشخند میخوام تو این پست درباره این کتاب ها بنویسم.(و میدونید که من این جور متن ها رو کاملا رسمی می نویسم!)

مجموعه پارسیان و من شامل سه جلد به نام های: کاخ اژدها(ضحاک ماردوش)- راز کوه پرنده(رستم) و رستاخیز فرا می رسد(کورش کبیر) می باشد. هر یک از این کتاب ها دارای موضوعی جداگانه و در عین حال نقاط مشترکی است، که باعث جذابیت بیشتر داشتان ها میشود. در واقع آقای آرین با بهره گرفتن از موضوعات شاهنامه، داستانی جدید را پیش گرفته که در پناه اتفاقات مهیج آن (شاهنامه) شکل میگیرد و این رویداد ها را از دیدگاهی دیگر بیان میکند. از دیدگاه نوجوانی امروزی، که طی اتفاقی به هزاران سال قبل می رود و در جریان این رویداد ها قرار میگیرد.

یکی از نکات جالب توجه این مجموعه، غیر قابل منتظره  بودن  آن است؛ به طوری که مخاطب هر لحظه انتظار اتفاقی جدید و غیر قابل پیش بینی را دارد.

اما درباره نقاط مشترک سه کتاب. اتفاقاتی که تقریبا در هر سه کتاب مشابه است و کاملا پیدا: نوجوانی که از زمان حال، به گذشته می رود(که به نظر من در کتاب های دوم و سوم تا حدودی نا معقول بود). اینکه شخصیت ها یا پسر پادشاه هستند، یا یکی از شخصیت های مهم زمان. همچنین وجود معشوقه ای که در پایان میمیرد،(به طوری که سر قضیه ی "بهار" دختری که بردیا عاشق او شد از مرگ او متعجب نمی شویم، حتی ممکن است با خمیازه ای داستان را ادامه دهیم!!)

نکته ی دیگر که به نظر من مهمترین و اصلی ترین پایه ی داستان است، پیوند حقیقت و خیال است، که در کتاب دوم و سوم بیشتر به چشم میخورد: برخورد رستم با زرتشت، وجود کوروش و ققنوس در کنار یکدیگر، اینکه "رویین تن" بودن اسفندیار، به دست زرتشت اتفاق می افتد و امثال این. در واقع آقای آرین، مرز بین حقیقت و افسانه را گذرانده و آنها را در هم آمیخته. به طوری که شاید از خودمان بپرسیم آیا واقعاً این اتفاقات افتاده است؟!؟!

و اما هدف. به نظر می رسد هدف کلی داستان، موجودیت خداوند است، اینکه او قادری مطلق است، برای مثال به طور محسوس مشاهده می شود که رستم قبل ازتمام کارهایش نام خداوند را بر زبان می آورد، و بعد از پیروزی ها او را شکر میگوید. در قسمتی از کتاب سوم، می بینیم که بردیا به اتاق پدرش وارد میشود، و او را غرق در مناجات شبانه میبیند… نام بردن از زرتشت هم میتواند یکی دیگر از این رابطه ها باشد.

در این سه کتاب به طور قابل توجهی به ستایش جوانمردی، مبارزه با ظلم و ستمگر، و پیروزی همیشگی حق بر باطل پرداخته شده.

در کل کتابهای فوق العاده ای هستند و با خوندن آنها، پی میبریم که آرمان آرین برای نوشتن این کتابها، زحمت فراوان کشیده و کتابهای تاریخی زیادی را زیر و رو کرده.

به همتون پیشنهاد میکنم حتما این کتابا رو بخونید!

و اینکه...همین دیگه!

تو پست بعدی هم درباره ی اون یکی مجموعه آرمان آرین می نویسم...اَشوَزدَنگه!! کتابی فوق العاده که...

حالا تا پست بعدی. بعداً هم یه ویرایش کوچولو میکنم و چندتا عکس میذارم. همین!

ممنون میشم اگه نظر بذارین! من تو این شرایط دشوار به همراهی شما نیاز دارم! نیشخند بابا یکی منو درک کنه! تمام!

کاری؟باری؟

تا بعد...بای بای

پ.ن: خوندن این متن هم خالی از لطف نیست:

آخرین کتاب از مجموعه پارسیان و من، به شرح زندگانی داستانی بردیا فرزند کورش کبیر می پردازد.
علی رغم این که کتاب برای گروه سنی نوجوانان هدف گذاری شده، اما خواندن آن برای سایر سنین نیز خالی از لطف نیست. آنچه در این کتاب جالب توجه است مطالعات پیش زمینه نویسنده برای نگارش این کتاب است که از تاریخ هرودوت، عهد عتیق و قرآن را در بر می گیرد. در این داستان از این نظریه دفاع شده که ذوالقرنین یاد شده در قرآن همان کوروش کبیر می باشد که شرق و غرب عالم را درنوردیده است. همچنین از دانیال نبی که به همراه سایر یهودیان تبعیدی در شوش به سر می برد یادی شده است.

فعلا!بای بای


 
comment نظرات این پست ()